Schody / Drzwi

Usługi stolarskie - Krzysztof Janeczek
projektowanie i produkcja schodów drewnianych
oraz drzwi drewnianych na wymiar

Schody drewniane gięte czy proste?

Schody drewniane gięte

Wybór formy i kształtu schodów.

Schody wewnętrzne pod względem na kształtu możemy podzielić na: widziany w rzucie oraz na zastosowaną konstrukcję. Jeśli mówimy o podziale schodów ze względu na kształt to obejmuje on schody proste – jednobiegowe, schody dwubiegowe podzielone spocznikiem i schody zabiegowe. Projektując schody na planie koła możemy rozróżnić dwa typy: schody kręte umocowane do wspólnego wewnętrznego słupa i schody policzkowe z tzw. duszą pośrodku.

Schody drewniane gięte / kręcone.

Czasami zdaża się, że pomieszczenie jest zbyt małe na schody zabiegowe, warto wtedy zastanowić się nad montażem schodów gietych / kręconych. Schody gięte / kręcone zajmą wtedy zdecydowanie mniej miejsca od schodów prostych, jak również bardziej zwracają uwagę na swoją konstrukcję, szczególnie jeśli ich wykończenie jest dopracowane i dobrze przemyślane. Stopnie takich schodów kręconych mogą przybierać rózne kształty: trójkąta, wycinka koła lub nawet trapezu. Jednak należy pamietać, że zbyt wymyślne konstrukcje mogą być okupione ograniczeniem funkcjonalności w użytkowaniu. Trudniej po takich kręconych schodach wnieść nowe meble do pokoi na wyższych poziomach. Tak więc na nic zdadzą się wyszukane materiały i kunsztowne wykończenia jeśli schody takie nie będą odpowiednio zaprojektowane. Również chodzenie po konstrukcji kręconej będzie wymagać od nas większej uwagi niż w przypadku schodów prostych i zabiegowych.

Schody drewniane proste.

Pierwszym i podstawowym rozwiązaniem, jakie można wziąć pod uwagę ze względu na maksymalną funkcjonalność i użyteczność schodów, jest budowa schodów modułowych / prostych. Konstrukcja taka z pewnością sprawdzi się w dużych pomieszczeniach a wysoka dbałość o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół zrekompensuje ich "prostotę". Schody proste mogą mieć formę jednobiegową lub bardziej finezyjną, np. w kształcie łuku, litery Z, S lub U. Taki układ pozwali na sporą swobodę w aranżacji każdego pomieszczenia. Schody jednobiegowe są ponadto dużo bardziej bezpieczniejsze, gdyż ich stopnie przybierają zawsze kształt prostokąta. Jeśli jednak mówimy o wizualnej atrakcyjności schodów to schody zabiegowe są znacznie ciekawsze w odbiorze. Ich stopnie są szersze od zewnątrz, natomiast od wewnątrz są węższe. Pokonanie tych schodów dla osoby dorosłej nie będzie stanowić większego problemu, jednak z pewnością schody takie są mniej bezpieczne dla osób starszych i małych dzieci.

Schody drewniane zabiegowe.

Dla poprawnej komunikacji i wygody użytkowania również szerokość biegu schodów ma duże znaczenie. W mieszkaniach dwupoziomowych i domach jednorodzinnych, polecana i minimalna szerokość biegu powinna wynosić 0,7 m. Jeśli przestrzeń nie jest zbyt duża na konstrukcję schodów prostych możemy wtedy zastosować schody zabiegowe. Na to rozwiązanie należy jednak zwrócić szczególną uwagę, gdyż często schody zabiegowe źle zaprojektowane i wykonane są niewygodne, a nawet niebezpieczne. Jednakowa wysokość stopni to najważniejsza zasada wygodnych, bezpiecznych i estetycznych schodów.